2016. február 22., hétfő

Hasfájósság és többemberesség

Két nagyon fontos dolog, amit a kisfiam megtanított nekem. Amiről azelőtt halvány lila gőzöm sem volt, hogy micsoda, hogy egyáltalán létezik ilyen.

Ez a két fogalom gyakran együtt jár. Minden többemberes baba első 3 hónapját megkeseríti a hasfájás, de nem minden hasfájós baba lesz többemberes.
A többemberes baba fogalmát Dr William Sears gyerekorvos vezette be, aki maga is 8 gyermek édesapja. (Ő az, aki a kötődő nevelés fogalmát is leírta).
Sears 12 pontban foglalja össze a többemberes babák jellemzőit :
1. Intenzitás: az átlaghoz képest sokkal intenzívebben sírnak és jelzik azt, amire szükségük van, pl. a gondozó személy közelsége, szopási igény. (Kisfiam a mai napig képes hányásig hergelni magát a sírással.)

2. Magas aktivitási szint: állandóan mozgásban vannak, a fizikai és szellemi kapcsolatra gyakorlatilag állandóan igényük van, kis időszakoktól eltekintve. (Nincs olyan, hogy unatkozás. Mindig csodálkozva nézem azokat a gyerekeket, akik babakocsiban, fal felé fordítva, szépen, csendben elüldögélnek. Csakis kifelé nézhet a kocsiból. Mindig kell valami elfoglaltság neki.)

3. Fárasztó: teljesen igénybe veszik az őt gondozó személy minden energiáját, biztosítani kell számukra a folyamatos elfoglaltságot, hogy komfortérzetük teljes legyen.

4. Gyakorlatilag állandóan táplálkozna: vagyis folyamatosan szopiznának, mert az számukra nem csak a táplálkozást jelenti, hanem egy módja érzelmi szükségleteik kielégítésére. (Ez a rész annyira nem stimmel. Mivel hasfájós volt, sosem nyugodott meg cicin, 3 hónaposan alapos sztrájkba is kezdett. De cumizott 8 hónapos koráig folyamatosan. És a tápi üvegből az isten.)

5. Követelőző: az igényeik magasak és tesznek is annak érdekében, hogy azok ki legyenek elégítve. (Hát igen erről sokat tudnék írni, de inkább nem részletezem.)

6. Eltérő mértékű alvási érettség: nincs igényük a teljes éjszaka átalvására, alvás közben a gondozóval igényelhetik a testi kontaktust, együttalvást. A nagyigényű babák alvással nem képesek a túlzott mértékű ingerekkel szemben védekezni, ők inkább túlreagálják azokat. Hamarabb felriadnak. (Már nem tudom mit jelent átaludni egy éjszakát. 6 hónapos koráig hébe- hóba használta az ágyát de annyiszor kelt, meg annyiszor felriadt amikor a mi ágyunkból az övébe akartuk áttenni, hogy úgy döntöttünk nem éri meg. Aludjon velünk és mindenki nyugodtabban alszik. Még legalább egyszer felébred éjszaka tejezni. Keresi félálomban a hajam és ha megvan alszik szépen tovább.)

7. Nehezen kielégíthető igények: a frusztrációktól nemigen lehet megkímélni őket. (Nem bírja a nagy tömeget buszon vagy pl.: a baba-mama klubban. Egy idő után nem bírja elviselni a sok gyereket maga körül és azt, hogy a játékok közösek és más is játszhat azzal, ami neki tetszik... és akkor jön a csapkodás. Az összes gyereket megpüföli, aki éppen a keze ügyébe akad. Ha rászólok vagy próbálom elmagyarázni még frusztráltabb lesz és akkor én is kapok. Ne lehet neki az érzelmekről beszélni egyszerűen nem tudja kezelni pl.: ha megütöd akkor sír, mert fáj neki. Akkor jön megint a frusztráció és a csapkodás, ha más nincs akkor üti saját magát.)

8. Nem kiszámítható: nehéz velük előre tervezni, a napirend kialakulása nem jellemző. (2 éves és... nem nevezném napirendnek azt ami van. Mindig más időben alszik el és máskor kel. Az éjszakai kelések száma is random. Hogy mit csinál napközben? Az attól függ.)

9. Túlérzékeny: ha valamilyen körülmény nem felel meg nekik, akkor keservesen sírnak. Ha egy kicsit is hidegebb van, vagy melegebb, vagy zavarja őket a ruha anyaga, esetleg a címke a ruhában, akkor éles hangon tiltakoznak ellene. (Címke, kilógó cérna... kapucniban a madzag.)

10. Letehetetlen: igényli a folyamatos testközelséget, kézben érzi jól magát naphosszat. (Sokáig kellettt cipelni. Ő sosem volt az a földre leteszem oszt elvan. Ha azt akartam, hogy ne sírjon akkor vinni, vinni és vinni kellett egész nap.)

11. Nem tudja megnyugtatni magát: sírására jellemző, hogy az idő előrehaladtával egyre magasabb hangon, egyre jobban sír. Semmilyen anya-pótlék nem elégíti ki őket (plüssállat, takaró stb.), neki emberi közelség kell a megnyugváshoz. (Mindenféle tentekütyű próbálkozás kudarcba fulladt. Csak a ringatás, cipelés... az volt a jó.)

12. Nem fogadja el az idegeneket: csak anyához, szüleihez ragaszkodik, rosszul viseli idegenek jelenlétét. Hosszú távon alaposan megválogatják, milyen helyzetben kivel barátkoznak össze, kiben bíznak meg. (Sokáig nem ment oda a nagyszüleihez sem. Csak a mi kezünkben lehetett. De ez azért nem volt annyira jellemző. Amúgy barátságos kisfiú.)

A hasfájósság, más néven kólika Dr Sears gasztroenterológus ismerőse szerint „egy hat betűs szó arra, hogy 'fogalmam sincs'.” (Későbbiekben pedig ezt úgy hívják, hogy jön a foga...) Pár hetes korban kezdődik és 3- 4 hónapos korig tart.  De vannak babák, akiknél 8-10 hónapos korig is kitolódhat. Testi fejlődésük zavartalan.

Hasfájásnak nevezzük azt, amikor maga az emésztés váltja ki a sírást. Méhen belül a bélrendszer igen csekély mértékben működik. Megszületik a delikvens és a bélrendszer komoly munkába kezd. Ez egy igencsak idegen és fájdalmas, ijesztő dolog a baba számára. Ilyen volt az én kisfiam. Vagy már szopizás alatt elkezdődött, tekergett, tépte a cicim, látszott rajta, hogy nem érzi magát jól, fájdalmasan fel- fel sírt. Vagy szopizás után jelentkezett a keserves és csillapíthatatlan sírás, amikor csak annyit tudsz tenni, hogy fel- alá járkálsz a karodban üvöltő kisdeddel... és sokszor te magad is bömbölsz. Gondot okoz még a böfögés, a puki és a kaki is.
Erre megoldás hát... pocakmelegítés, masszázs, torna, böfiztetés, Infacol/Espumisan, bélbaci adása, laktáz enzim adása, szécső, hordozás, helyes szoptatási technika, és a legtutibb az idő. (Hogy én ezt az utolsó szót hogy utáltam, de végül tényleg az volt az egyetlen megoldás, sok dologgal lehetett enyhíteni viszont.)

A belek mozgását és a táplálék haladását a bélrendszerben több hormon szabályozza, ezek közül az egyik a motilin. Egy 1990-ben készült svéd kutatásból  kiderült, hogy a kólikás csecsemők vérében magasabb a motilinszint, és emiatt a bélrendszerük intenzívebben működik, erősebbek a bélmozgásaik, ezt élik meg ilyen intenzív fájdalomként. (Nagyon sokáig lehetett érezni a hasfalán keresztül a folyamatos buborékvonulást.)

Hasfájásnak nevezzük azt az állapotot/megmagyarázhatatlan eredetű sírást, amely mindig ugyanabban a napszakban jelentkezik (többnyire este) és több óra hosszat tart minden nap és hetekig húzódik. Ez a többemberes babák sajátja. A gyermek a fenti kritériumoknak megfelel. A sírás a mindennapok velejárója, hiszen érzékeny, frusztrált és követeli a folyamatos figyelmet.

A gyermeknek veleszületett ételintoleranciája és/vagy -allergiája van (leggyakoribb a tejfehérje allergia és a laktóz intolerancia, a glutén érzékenység, ritkább esetekben a citrusfélék, a szója okozza a gondot). Ebben az esetben a hasfájós valódi is lehet, hiszen feszül, görcsöl a has és a bélrendszer.Megoldást jelent az ételcsoportok kerülése szoptatás alatt vagy gyógytápszer.

Okozhatja veleszületett izom vagy mozgásszervi probléma (hipotónia, Kiss-szindróma stb). A sírást a mozgással együtt járó diszkomfort vagy fájdalom érzése váltja ki.

  A sírás eszköz a gyermek számára, hogy jelezze: a figyelme, az igényei eltérnek egy átlagos gyermekétől, és ezen állapotok korai felismerésében kiinduló pontot nyújtanak az érintett szülőknek.
Az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs magyarázat arra, hogy miért lesz egy újszülött többemberes. Dr Máté Gábor, kanadai háziorvos és pszichológus művei, illetve az ő általa gyakorta idézett Selye János stresszkutató által feltárt neurológiai és hormonális összefüggések alapján feltételezhetjük, hogy ezen gyermek idegrendszere fejletlenebb az átlagosnál, ezért túlérzékenyek. A külső ingerek stresszt váltanak ki a gyermekből, melynek fennállása a kortizol nevű hormon termelődését segíti elő. Ez egy természetes folyamat, hiszen evolúciónk során ezen állapot a túlélésünket szolgálta. A kortizol folyamatos jelenléte azonban gátolja az idegrendszer normális fejlődését. Itt van tehát a többemberes babák 22-es csapdája: a gyerek az őt ért környezeti hatásokra stresszel válaszol, mert fejletlen az idegrendszere, ellenben nem fejlődik az idegrendszere, mert folyton stressz alatt áll.

Segít:
  • ha elfogadjuk, hogy gyermekünk többemberes, ne harcoljunk ellene, ne próbáljuk megváltoztatni
  • csökkentsük a stresszt
  • szoptassunk/tápszerezzünk igény szerint
  • hordozzuk
  • aludjunk vele
  • ne törekedjünk arra, hogy csilli- villi legyen a lakás és minden nap többfogásos vacsora várja a családot (takarítónő, ételfutár sokat segít)
  • keressünk megfelelő társaságot, akik értik miről beszélünk
  • legyen énidőnk, ha minimális is de legyen
  • napközben is aludjunk ha tehetjük (nekem ez nem jött be, mert nekem olyankor van az énidőm :P)
  • írd le gondjaidat
  • állíts fel fontossági sorrendet
  • ismerd meg gyermeked
Ha megtesszük a tőlünk telhetőt ez ügyben akkor 3 éves korra, maximum iskolás korra "rendeződik". Felnőttként továbbra is érzékenyek lehetnek, de már tudják kezelni. Kiemelkedő lehet az érzelmi/ értelmi intelligenciájuk. Gyors helyzetfelismerés és lényeglátás jellemzi őket.





Forrás:
https://www.facebook.com/groups/434544430005005/
http://www.askdrsears.com/
http://www.harmonet.hu/csalad-_-otthon/62032-nehezen-kezelheto-gyermekek,-tobbemberes-babak.html

2016. február 17., szerda

PCOS, IR, PM alulműködés kérdésköre

Rólam:
27 éves vagyok. 11 évesen volt először menzeszem és soha, de soha semmi rendszer nem volt benne. Fiatal voltam, tudatlan, nem tulajdonítottam neki jelentőséget; zavart, hogy sosem tudom mikor jön; idegesített, hogy sokáig tart. Vékony voltam: 160 cm, 52 kg, de volt mindig egy pici pocakom. Aztán érettségi hónapjában feljött rám 10 kg... betudtam a stressznek... mindig is evésbe fojtottam a bánatom, frusztrációim. Kicsit mindig is szőrösebb voltam, de elkönyveltem, hogy én ilyen vagyok. 
Azután meg kellett volna jönnie... nem tette, egy hónap kimaradt (2007. május). A nőgyógyász fogamzásgátlót javasolt...Nem igazán volt tőle megvonásos vérzésem. 2008- ban volt egy ultrahangom, melyen a petefészkekben sok apró follikulust láttak csupán, nem volt érett tüsző és nem volt érő félben lévő, teljesen leállt a petefészek működésem. Megállapították a policisztás ovárium szindrómát. Tovább híztam. Dührohamaim voltak, nehezen uralkodtam az indulataimon. Folyamatosan éhes voltam és ettem... mindig és sokat, rengeteg csokoládét felfaltam. Másból sem állt a napom, mint az evésből, ha nem ehettem agresszív voltam. 2010 decemberében megvolt életem első vércukor terhelése... csodálatos lapos vércukor görbével és szénhidrátbevitel után magasan maradó inzulinszinttel. Inzulinrezisztencia barátommal gyógyszeres kezelésben részesültem. Lefogytam és pontos, szabályos 28 napos ciklusom lett.
Mikor belekezdtünk a párommal a babaprojektbe akkor újra össze- vissza alakult a ciklusom, hol ennyire jött meg, hol annyira, hol kimaradt, újra felugrottak rám a kilók. Gyógyszerrel, inzulinszintekkel jól álltam. Pajzsmirigy eredményeim az akkori orvosom szerint jók voltak... Így utólag már tudom, hogy a 2.34- es TSH annyira mégsem jó. De csoda folytán megfogant a kisfiunk, igaz, hogy egy borzasztó problémás terhesség volt a miénk, de megfogant és egészséges lett.
Miután megszületett csak híztam (metforminkezelés ellenére), hőhullámaim voltak, depresszióm (bár ez más természetű is volt), motiválatlan voltam, hullott a hajam és tört, a körmöm is gyenge volt, folyamatosan fáradt voltam és mégsem tudtam aludni, eszembe sem jutott a szex. Megkerestem az ország egyik legjobb endokrinológusát, aki megállapította a pajzsmirigy alulműködést, ami a T4 kezelés hatására sem jött helyre rendesen így újabb laborvizsgálat után igazolódott a reverz T3 szindróma is, így T3 pótlásra is szorulok.

Mind az IR- rel, mind az alulműködéssel úgy alakult, hogy a tudomány időközben fejlődött és előkerültek orvosok, akik nem ragadtak le az iskolapadban tanultaknál, hanem haladtak a tudománnyal és az új kutatási eredményekkel.

IR (inzulinrezisztencia):
 A PCOS a nők tizedét érinti és vezető meddőségi ok. Azonban ez nem nőgyógyászati probléma és nem a petefészek betegsége! Komplex anyagcsere-zavarról van szó. Az inzulin-hatás zavara, a szervezetben az optimálisnál több inzulin termelődik. A hiperinzulinaemia (tehát amikor túl sok inzulin termelődik) több lépcsőben felborítja a hormonháztartást és az anyagcserét. A kisiklott folyamatok lassan haladnak előre, hosszú éveken át. Változatos tünetekkel jár, azonban ezek sokáig nem hívják fel a figyelmet az alapproblémára. Gyakori, hogy  a tünetek ellenére az alapbajt nem ismerik fel vagy nem kezelik megfelelően, miközben a rossz irányba sodródó szénhidrát- és zsíranyagcsere, a megváltozott véralvadékonyság, vagy cukorbetegség és/vagy szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezet.

Tünetek:
  • hajhullás
  • fokozott szőrnövekedés
  • pattanások
  • hasi elhízás
  • barnás elszíneződések a bőrön
  • petefészekben ciszták, megnagyobbodott petefészek
  • kontrollálhatatlan édességvágy
  • erős éhségérzet
  • levertség, depresszióra való hajlam
  • alvási apnoe
  • hízékonyság vagy kifejezett soványság
  • teherbeesési nehézségek
  • terhességi cukorbetegség
  • óriás bébi
  • prolaktin szint emelkedés
  • férfihormon megemelkedése
  • FSH. LH hormonok arányának felborulása
A tünetek egyénenként változnak és nincs két egyforma eset. A kivizsgálás a fenti hormonok meghatározásával, ultrahanggal és OGTT vizsgálattal történik.
OGTT: 75 gramm gyógyszertárban megvásárolt glükózt oldanak fel 2-3 deci vízben. Éhgyomorra történik a vérvétel, majd 5 percen belül meg kell inni az oldatot. Túlsúlynál 3 pontos vérvétel szükséges (0,60,120 percnél), kifejezetten vékony páciensnél 4 pontos (0,30,60,120).

Vércukor értékek:
Ha a vércukor 5,5-6,9 között van 0 percnél és 120percnél 7,8 alatt, akkor emelkedett éhomi cukorról beszélünk (IFG).
Ha az éhgyomri érték 5,5-6,9 között van és a 60 perces 10.5 fölött, és/vagy a 120 perces 7.8-11.0 között van, akkor csökkent glükóztoleranciáról beszélünk (IGT).

A terheléses vizsgálatot -labora válogatja- 7.3- as éhgyomri érték vagy az felett nem végzik el, mert az már diabéteszre utal és a 75 gramm glükóz elfogyasztása hyperglicaemiás kómát is eredményezhet.

Inzulin értékek:
0 percnél 5 alatt ideális. 60 perc az kérdéses még számomra is, mert amikor először kiderült akkor 50 felett tartották kórosnak, mára már a 35- 40 felettit is annak tekintik. A 120 perces pedig nem lehet több 25- nél.

Vércukorgörbe kórosnak tekintendő:
  1. Ha lapos, tehát 60 percnél nem emelkedik meg a vércukorszint pl.: 4.6-4.7-4.6.
  2. Ha emelkedik pl.: 4.8- 5.3- 6.5.
  3. Ha az éhgyomri vércukor alá megy a terhelt érték pl.: 4.9- 5.8- 4.0.
  4. Ha a vércukor folyamatosan csökken pl.: 5.2-4.4-3.5.
  5. Ha fordított a görbe pl.: 4.5-3.5-4.6. 
Pajzsmirigy- alulműködés:

Az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigy alulműködés sajnos jó barátok, ha jelen van az egyik, akkor jelen van a másik is vagy idővel kialakul. A pajzsmirigy alulműködés a termékeny korú nők között kb. ugyanolyan gyakori, mint a PCO Szindróma.
Fontos, hogy már a korai tünetekre felfigyeljünk, ami a lelassult anyagcsere.
Tünetek:
  • tartalékolás, hízási hajlam
  • székrekedés
  • gyenge minőségű haj és körmök
  • hajhullás, hajszárazság
  • sápadt, száraz bőr
  • hideg végtagok, fázékonyság
  • erős fáradékonyság
  • lehangoltság
  • motiválatlanság
  • romló memória
  • csökkenő libidó
  • növekvő koleszterinszint
  • csökkenő koncentrációs képesség
  • gombócérzés a torokban, torokkaparás, krákogás
  • álmatlanság
  • hangulatingadozás
  • bizonyos esetekben: fogyás, hasmenés
  • izom és ízületi fájdalmak
    golyva (struma, pajzsmirigy-megnagyobbodás)

    Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/12075/pajzsmirigy-alulmukodes-es-tunetei
    golyva (struma, pajzsmirigy-megnagyobbodás)

    Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/12075/pajzsmirigy-alulmukodes-es-tunetei
Ez mellett befolyásolja a ciklust, meddőséget, vetélést okoz. Ha nem kezelik és mégis sikerül a fogamzás, akkor a magzat feljődését nagyban károsítja, ugyanis az embriónak az első 12 hétben nincs saját pajzsmirigye, pajzsmirigy hormontermelése, amely agya fejlődéséhez nélkülözhetetlen.
"Az egészségügyi alapellátásban a szűrés nehézkes, ugyanis a pajzsmirigy működésére utaló TSH-hormon referenciatartományát igen tágan adják meg a laborok. Alulműködési tünetek felléphetnek a betegség szubklinikai stádiumában is (amikor definíció szerint a pajzsmirigyfunkció még normális, azaz a TSH-érték benne van a referenciatartományban), mert az egyéni érzékenység nagyon különböző lehet, nem mindig szorítható statisztikailag megadott határértékek közé."
Elvégezendő laborvizsgálatok: TSH, fT3, Ft4, anti TPO, aTG... első körben.

Alap esetben 2.5 alatt "jó" a TSH, ha nincsenek alulműködéses tünetei az embernek. Gyermekvállalásnál 1 alatt az ideális. T3, T4 pedig a referenciatartomány felső harmadában optimális.
A pajzsmirigy-alulműködés egy hiányállapot, ami gyógyszerrel teljes körűen kezelhető. A terápia során azt a hormont pótolják, amit egyébként a pajzsmirigy termelne. A terápia kezdete nehezebb, mert a megfelelő hormonadag beállítása időt igényel.

Hashimoto- thyreoditis:
(lymphocytás vagy autoimmun thyreoditis) autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy krónikus és fájdalommentes gyulladásához és végeredményben pusztulásához vezet. A folyamat ma még gyógyíthatatlan, de L- Thyroxinnal/Letrox- szal kezelhető. A betegséget az immunrendszer hibás működése okozza. A nevét Hasimoto Hakaru (1881–1934) japán orvosról kapta, aki 1912-ben először írta le a betegséget. Tünetei megegyeznek az előbb felsoroltakkal, de annyiban különbözik, hogy a kezdeti szakaszban pajzsmirigy- túlműködéses tünetek lépnek fel:
  • idegesség
  • ingerlékenység
  • nyugtalanság
  • kézremegés
  • alvászavar
  • izzadás
  • meleg, nedves bőr
  • farkaséhség és szomj
  • jó étvágy melletti fogyás
  • hasmenés
  • menstruációzavarok (szabálytalan vagy erős vérzések, a havi vérzés elmaradása)
 A Hashimoto-thyreoditis diagnózist az emelkedett anti-TPO szint igazolja (az anti-TG emelkedésével vagy anélkül). Az antitestek többszöri kontrollálása értelmetlen, hiszen a betegség folyamata nem állítható meg. Anti TPO pozitivitásnál el kell kezdeni a pajzsmirig hormon pótlásást (általában csak a T4- et). Állandó laborkontroll kíván, mert gyakran váltakozik az elején az alul- és a túlműködés és így a gyógyszeradag folyamatos módosításra szorulhat. Jódot bevinni tilos a szervezetbe, mert az fokozhatja a pajzsmirigy- gyulladást.

Reverz T3 szindróma:
RT3 alap esetben is termelődik mindenki szervezetében. T4- ből alakul át az fT3 és az rT3. Akkor beszélünk a fenti szindrómáról, ha valamilyen okból kifolyólag a freeT3/rT3 arány megfordul, túl sok rT3 képződik. A rT3 anyagcsereszempontból inaktív hormon, de megvan az a képessége, hogy kötődik a T3 felvevő receptorokhoz. Ennek a reakciónak a következménye, hogy az anyagcsere szempontjából fontos T3 nem jut be a sejtekbe. Így az aktív hormon (T3) nélkül a sejtekben hiányállapot alakul ki. Ennek következtében pajzsmirigy alulműködési tünetek jelentkeznek. Akkor válik szükségessé a vizsgálata, ha meglévő T4 kezelés ellenére sem szűnnek az alulműködéses tünetek. Kizárólag magán laboratóriumokban végzik az rT3 vizsgálatot. Kezelni fT3 hormon külső bevitelével lehet, mely gyógyszert csak külföldről lehet behozatni.

Én egy lapos vércukorgörbés IR- es vagyok. Terhesség után lett egy reverz T3 szindrómás "sima" pm alulműködésem. Azért írom, hogy sima, mert Hashimoto laborilag nem igazolódott, bár a nővéremnek van. Terhesség után megjártam egy IGT- t is a fogamzásgátló miatt. Sok van mögöttem és még több van előttem. Hiszem, hogy minden okkal történik, bár ezeknek még nem tudom az okát, hogy mit profitálok majd belőle.


Forrás:
http://pco-szindroma.hu/
http://www.endokrinkozpont.hu/hirek-10-jel-mely-pajzsmirigy-betegsegre-utalhat
http://mensmentis.hu/pajzsmirigybetegsegek/pajzsmirigy-alulmukodes-kezelese/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hashimoto-thyreoiditis
http://www.laboratoriumkft.hu/aktualitasok/reverz-t3-rt3-hormonszint-merese/

2016. február 14., vasárnap

Megszenvedtem a császárommal... mind testileg, mind lelkileg. Borzasztó, hogy az az általános nézet, hogy a császár sokkal jobb, mint a szülés... hiszen rutin műtét. Hogy az emberek egymás torkának esnek, hogy a császár igenis jó dolog, hogy kell és az nem fájhat annyira, mint a szülés, mert blabla... A másik rész meg, aki váltig állítja, hogy igenis ördögtől való, szentségtelen a császár.

Ne feledjük, hogy a császár egy nagy hasi  műtét. Míg egy epekő eltávolítás után hencsereghet az ember, addig a császár után 6 órával már fel kell kelni és 100%- ig ellátni egy újszülöttet. Az orvostudomány sokat fejlődött mióta elkezdték alkalmazni a császármetszést, mint életmentő (!) beavatkozást, de átestünk a ló túloldalára. Ez az én véleményem. Kell, a császár, jó a császár, ha szükséges, ha nem mondvacsinált indokokkal hajszolják bele az embert, mert a személyzetnek sokkal kényelmesebb fél óra alatt letudni az egészet, mint az, hogy hagyják az anyát akár egy napig vajúdni. Miért kellene 12 óra alatt megszülni???

Hiányzik a megértés és az elfogadás a történetből.
Ha valaki császárt szeretne vagy netalántán ki van békülve a műtéttel azt is el kell fogadni. És ha valakinek ez nagy trauma, fájdalom, ha nem tud vele kibékülni azt is el kell fogadni és támogatni kell. Sajnos nem tudok objektív lenni ebben a témában. Nekem borzalmas volt. Sok segítséget vettem már igénybe... és még mindig nagyon sok problémát okoznak a történtek.

Barátom az internet által összegyűjtöttem lehetséges szövődményeket. Sok császáros anyukával beszélgettem és a tapasztalataik alapján is írtam össze a listát. Majd a végén felsorolom a maga teljességében a saját repertoáromat.

" Császármetszésre elvileg csak azokban az esetekben van szükség, ha hüvelyi úton nagyobb lenne a szülés kockázata, az utóbbi években azonban hazánkban is megnőtt azoknak a kismamáknak a száma, akik hasi műtéttel szeretnék világra hozni gyermeküket. Ennek főként az a hiedelem az oka, hogy a császármetszés kíméletesebb a hüvelyi szülésnél, a hátrányokkal azonban már sokkal kevésbé vannak tisztában a leendő anyukák: ... "

(Számomra ez a kép demonstrálja, hogy a császármetszés 

nem kíméletesebb a 
szülésnél. Kíméletes az, ha a babát a 
fejénél fogva húzzák ki az anyja hasfalán keresztül?)
                                         

Kutatások bizonyítják, hogy sürgősségi császármetszéseknél a komplikációk sokkal gyakoribb, mint tervezett beavatkozásnál.

Kockázatok és következmények:

Anyai oldal:
  • Mintegy kétszer annyi a vérveszteség, mint hüvelyi szülés esetén. Ritkán vérátömlesztésre lehet szükséges, nagyon ritkán szükségessé válhat a méh eltávolítása. (A méh falán ejtett metszés továbbreped a méhet ellátó fő verőér irányába, de sokszor meg sem találják a vérzés okát..)
  •  A metszés helyén keletkező heg sohasem lesz olyan erős, mint az érintetlen izomszövet, így a következő terhességek esetében ez hegszétválást eredményezhet, amely egyaránt veszélyeztetheti a szülő nő és a magzat életét.
  •  A vágás okozta seb ezen kívül el is fertőződhet, még a legtisztább kórházakban is felléphetnek a hüvelyből vagy a műtő levegőjéből származó, illetve a különféle műszerek közvetítésével terjedő fertőzések, amelyek következményeként enyhe esetben gennyesedés, súlyos szövődményként pedig életveszélyes hashártyagyulladás alakulhat ki.
  • Elzáródhat a petevezeték. 
  • Megnöveli a későbbi méhen kívüli terhesség veszélyét.
  • Műtét után a bélmozgás lelassul, ami székrekedést eredményez.
  •  További fontos szempont, hogy a császármetszések száma véges (itthon 3-4 császárt engedélyez a protokoll).
  •  Számítani lehet rá, hogy a varrat fájdalmasan húzódni fog és fájhat a mozgás, a köhögés, sőt a tüsszentés vagy a nevetés is.
  • Gerincérzéstelenítés utáni fejfájás.
  • Továbbá: gyakrabban marad nyitva az egyenes hasizom, amit csak életen át tartó gyógytornával, esetleg műtétileg lehet korrigálni. (Ezt természetesen csak akkor végzik el, ha az anya nem vállat több gyereket és hízás esetén a hasizom újra megnyílik.)
  • Ha túl magasan hat a gerincérzéstelenítő, akadályozhatja a légzést, keringést, érzékenység léphet fel az érzéstelenítő szerekkel szemben.
  • Elhúzódó műtét utáni fájdalom. A császármetszés hege hosszabb ideig fáj. Hosszabb a felépülés, mint hüvelyi szülés után, emiatt az anyuka korlátozottan tudja ellátni a babát és a háztartást.
  • Összenövések alakulhatnak ki, amik akár bélelzáródáshoz is vezethet.
  • Sérülhet a húgyvezeték, húgyhólyag vagy a bél, ami újabb műtétet tehet szükségessé.
  • A vérrögképződés esélye a hüvelyi szüléshez képest csaknem négyszeres.
  • Fonal granulóma, mikor a felszívódó varrat nem szívódik fel, begyullad és újra fel kell nyitni a hasat és eltávolítani a problémát okozó varratot.
  • Az összenövések miatt előfordulhat, hogy orgazmus alatt, után fájdalmat érez a nő.
  • Érzéskiesés pl. a hasfal bőrén.
  • Szülés utáni poszttraumás stressz szindróma (PTSD) is kialakulhat.
  • Átmeneti vizelési problémák.
  •  Altatásos császármetszésnél, az altatószerre érzékenyeknél kóma léphet fel.
  • Szexuális érdeklődés elvesztése.

" A kismamák körében főleg azok a hiedelmek váltak elterjedtté, amelyek szerint a császárral elvégzett szülés jóval kíméletesebb a hüvelyi szülésnél, sőt, egyes nők kifejezetten a hüvely, közvetve pedig a szexuális élet megóvása érdekében szeretnének így dönteni. A természetes szülés testre gyakorolt negatív hatását azonban teljes mértékben alaptalannak tartják a szakértők, hiszen a nők kilencven százaléka a szülést követő hat hónap múlva újra teljes értékű szexuális életet élhet."

A baba része:
  • A császáros babák sokszor felkészületlenebbek, gyakoribbak lehetnek náluk a különféle légzésproblémák, az aluszékonyság, továbbá szoptatási nehézségek is felléphetnek. (Különösen, ha vajúdás nélkül történt a császármetszés:)
  • Megvághatják a babát is, általában felületi sérülés, ritkán igényel varrást. 
  • Egész életükre meghatározó élmény lehet.
 Kötődés:
  • Magasabb a kockázata az érzelmi problémák megjelenésének.
  •  Kevesebb a korai kontaktusa a kisbabával.
És az én kis listám:
  1. Magasra sikerült a spinális érzéstelenítés, mikor lefektettek lezsibbadt a mellkasom és a karjaim is, romlott a keringésem.
  2. Hónapokig csak a bal oldalamon tudtam feküdni.
  3. Segítséggel tudtam az elején zuhanyozni, törölközni, éjszaka felkelni a kisfiamhoz.
  4. Sokáig gondot okozott a tüsszentés, köhögés, orrfújás, nevetés.
  5. Hónapokig fájdalomcsillapítót kellett szednem, mert annyira fájt... és még hónapokig éltem állandó fájdalommal, amire már nem szedtem gyógyszert. 
  6. Frontérzékeny a hegem.
  7. Menstruációnál szintén fájdalmas.
  8. Orgazmus után legalább egy napig fáj a hasam.
  9.  A szoptatás sem volt sikeres.
  10. Kötődési problémáink is voltak.
  11. Szülés utáni PTSD- m is van.
  12. Legalább egy évig érzéskiesés volt a végbelemben... csak akkor éreztem, hogy kakilni kell, amikor már rohanni kellett, nehogy kicsusszanjon.
  13. A heg körüli terület még most is érzéketlen.
  14. Nyitva maradt a hasizmom és még mindig úgy nézek ki, mint aki terhes.
  15. A PTSD részekényt megjelenő depresszió miatt elhagytak a barátaim.
  16. A kötődési problémákat, meg a nem vagyok jó anya, meg a cserbenhagytam a gyerekemet érzéseket már nem is taglalom részletesen.
  17. Szexuális érdeklődés elvesztése.
  18. Utálom a testem, főleg a hegem. Gyűlölöm, hogy van.
  19. Na és még a ruhatáram is befolyásolja, mert nem mindegy milyen bugyit és nadrágot veszek fel. (Divatos csípődolgok kizárva.)



 "A műtét után gyógyszerrel csillapítható hasi fájdalmak léphetnek fel, ezek később enyhülnek, szűnnek. Később letapadások alakulhatnak ki a hasban, amelyek időszakos fájdalommal járhatnak. További terhességekben magasabb a méhrepedés, a méhen belüli elhalás, az elöl fekvő, ill. kóros mélységben tapadó lepény kockázata, illetve gyakrabban kerül sor császármetszés végzésére. Milyen alternatív megoldás lehetséges? További várakozás, illetve a műtét javallatától függően hüvelyi szülés megkísérlése lehetséges, ez esetben viszont magzati és/vagy anyai tartós egészségkárosodás, illetve halál bekövetkeztének változó mértékű kockázatával kell számolni."
          Olvasható dr. Tömösváry Zoltán oldalán



Forrás (sajnos nem vagyok egy nagy angol nyelvtudós, így a külföldi oldalak kizárva):
 http://gendiagnosztika.hu/csaszarmetszes/
 http://www.csaszarmetszesek.hu/mi-a-csaszarmetszes/elonyok-es-hatranyok/
 http://www.csaszarosanyuka.hu/
 http://drtomosvary.hu/csaszarmetszes/93