Két nagyon fontos dolog, amit a kisfiam megtanított nekem. Amiről azelőtt halvány lila gőzöm sem volt, hogy micsoda, hogy egyáltalán létezik ilyen.
Ez a két fogalom gyakran együtt jár. Minden többemberes baba első 3 hónapját megkeseríti a hasfájás, de nem minden hasfájós baba lesz többemberes.
A többemberes baba fogalmát Dr William Sears gyerekorvos vezette be, aki maga is 8 gyermek édesapja. (Ő az, aki a kötődő nevelés fogalmát is leírta).
Sears 12 pontban foglalja össze a többemberes babák jellemzőit :
1. Intenzitás: az átlaghoz képest sokkal intenzívebben sírnak és jelzik azt, amire szükségük van, pl. a gondozó személy közelsége, szopási igény. (Kisfiam a mai napig képes hányásig hergelni magát a sírással.)
2. Magas aktivitási szint: állandóan mozgásban vannak, a fizikai és szellemi kapcsolatra gyakorlatilag állandóan igényük van, kis időszakoktól eltekintve. (Nincs olyan, hogy unatkozás. Mindig csodálkozva nézem azokat a gyerekeket, akik babakocsiban, fal felé fordítva, szépen, csendben elüldögélnek. Csakis kifelé nézhet a kocsiból. Mindig kell valami elfoglaltság neki.)
3. Fárasztó: teljesen igénybe veszik az őt gondozó személy minden energiáját, biztosítani kell számukra a folyamatos elfoglaltságot, hogy komfortérzetük teljes legyen.
4. Gyakorlatilag állandóan táplálkozna: vagyis folyamatosan szopiznának, mert az számukra nem csak a táplálkozást jelenti, hanem egy módja érzelmi szükségleteik kielégítésére. (Ez a rész annyira nem stimmel. Mivel hasfájós volt, sosem nyugodott meg cicin, 3 hónaposan alapos sztrájkba is kezdett. De cumizott 8 hónapos koráig folyamatosan. És a tápi üvegből az isten.)
5. Követelőző: az igényeik magasak és tesznek is annak érdekében, hogy azok ki legyenek elégítve. (Hát igen erről sokat tudnék írni, de inkább nem részletezem.)
6. Eltérő mértékű alvási érettség: nincs igényük a teljes éjszaka átalvására, alvás közben a gondozóval igényelhetik a testi kontaktust, együttalvást. A nagyigényű babák alvással nem képesek a túlzott mértékű ingerekkel szemben védekezni, ők inkább túlreagálják azokat. Hamarabb felriadnak. (Már nem tudom mit jelent átaludni egy éjszakát. 6 hónapos koráig hébe- hóba használta az ágyát de annyiszor kelt, meg annyiszor felriadt amikor a mi ágyunkból az övébe akartuk áttenni, hogy úgy döntöttünk nem éri meg. Aludjon velünk és mindenki nyugodtabban alszik. Még legalább egyszer felébred éjszaka tejezni. Keresi félálomban a hajam és ha megvan alszik szépen tovább.)
7. Nehezen kielégíthető igények: a frusztrációktól nemigen lehet megkímélni őket. (Nem bírja a nagy tömeget buszon vagy pl.: a baba-mama klubban. Egy idő után nem bírja elviselni a sok gyereket maga körül és azt, hogy a játékok közösek és más is játszhat azzal, ami neki tetszik... és akkor jön a csapkodás. Az összes gyereket megpüföli, aki éppen a keze ügyébe akad. Ha rászólok vagy próbálom elmagyarázni még frusztráltabb lesz és akkor én is kapok. Ne lehet neki az érzelmekről beszélni egyszerűen nem tudja kezelni pl.: ha megütöd akkor sír, mert fáj neki. Akkor jön megint a frusztráció és a csapkodás, ha más nincs akkor üti saját magát.)
8. Nem kiszámítható: nehéz velük előre tervezni, a napirend kialakulása nem jellemző. (2 éves és... nem nevezném napirendnek azt ami van. Mindig más időben alszik el és máskor kel. Az éjszakai kelések száma is random. Hogy mit csinál napközben? Az attól függ.)
9. Túlérzékeny: ha valamilyen körülmény nem felel meg nekik, akkor keservesen sírnak. Ha egy kicsit is hidegebb van, vagy melegebb, vagy zavarja őket a ruha anyaga, esetleg a címke a ruhában, akkor éles hangon tiltakoznak ellene. (Címke, kilógó cérna... kapucniban a madzag.)
10. Letehetetlen: igényli a folyamatos testközelséget, kézben érzi jól magát naphosszat. (Sokáig kellettt cipelni. Ő sosem volt az a földre leteszem oszt elvan. Ha azt akartam, hogy ne sírjon akkor vinni, vinni és vinni kellett egész nap.)
11. Nem tudja megnyugtatni magát: sírására jellemző, hogy az idő előrehaladtával egyre magasabb hangon, egyre jobban sír. Semmilyen anya-pótlék nem elégíti ki őket (plüssállat, takaró stb.), neki emberi közelség kell a megnyugváshoz. (Mindenféle tentekütyű próbálkozás kudarcba fulladt. Csak a ringatás, cipelés... az volt a jó.)
12. Nem fogadja el az idegeneket: csak anyához, szüleihez ragaszkodik, rosszul viseli idegenek jelenlétét. Hosszú távon alaposan megválogatják, milyen helyzetben kivel barátkoznak össze, kiben bíznak meg. (Sokáig nem ment oda a nagyszüleihez sem. Csak a mi kezünkben lehetett. De ez azért nem volt annyira jellemző. Amúgy barátságos kisfiú.)
A hasfájósság, más néven kólika Dr Sears gasztroenterológus ismerőse szerint „egy hat betűs szó arra, hogy 'fogalmam sincs'.” (Későbbiekben pedig ezt úgy hívják, hogy jön a foga...) Pár hetes korban kezdődik és 3- 4 hónapos korig tart. De vannak babák, akiknél 8-10 hónapos korig is kitolódhat. Testi fejlődésük zavartalan.
Hasfájásnak nevezzük azt, amikor maga az emésztés váltja ki a sírást. Méhen belül a bélrendszer igen csekély mértékben működik. Megszületik a delikvens és a bélrendszer komoly munkába kezd. Ez egy igencsak idegen és fájdalmas, ijesztő dolog a baba számára. Ilyen volt az én kisfiam. Vagy már szopizás alatt elkezdődött, tekergett, tépte a cicim, látszott rajta, hogy nem érzi magát jól, fájdalmasan fel- fel sírt. Vagy szopizás után jelentkezett a keserves és csillapíthatatlan sírás, amikor csak annyit tudsz tenni, hogy fel- alá járkálsz a karodban üvöltő kisdeddel... és sokszor te magad is bömbölsz. Gondot okoz még a böfögés, a puki és a kaki is.
Erre megoldás hát... pocakmelegítés, masszázs, torna, böfiztetés, Infacol/Espumisan, bélbaci adása, laktáz enzim adása, szécső, hordozás, helyes szoptatási technika, és a legtutibb az idő. (Hogy én ezt az utolsó szót hogy utáltam, de végül tényleg az volt az egyetlen megoldás, sok dologgal lehetett enyhíteni viszont.)
A belek mozgását és a táplálék haladását a bélrendszerben több hormon szabályozza, ezek közül az egyik a motilin. Egy 1990-ben készült svéd kutatásból kiderült, hogy a kólikás csecsemők vérében magasabb a motilinszint, és emiatt a bélrendszerük intenzívebben működik, erősebbek a bélmozgásaik, ezt élik meg ilyen intenzív fájdalomként. (Nagyon sokáig lehetett érezni a hasfalán keresztül a folyamatos buborékvonulást.)
Hasfájásnak nevezzük azt az állapotot/megmagyarázhatatlan eredetű sírást, amely mindig ugyanabban a napszakban jelentkezik (többnyire este) és több óra hosszat tart minden nap és hetekig húzódik. Ez a többemberes babák sajátja. A gyermek a fenti kritériumoknak megfelel. A sírás a mindennapok velejárója, hiszen érzékeny, frusztrált és követeli a folyamatos figyelmet.
A gyermeknek veleszületett ételintoleranciája és/vagy -allergiája van (leggyakoribb a tejfehérje allergia és a laktóz intolerancia, a glutén érzékenység, ritkább esetekben a citrusfélék, a szója okozza a gondot). Ebben az esetben a hasfájós valódi is lehet, hiszen feszül, görcsöl a has és a bélrendszer.Megoldást jelent az ételcsoportok kerülése szoptatás alatt vagy gyógytápszer.
Okozhatja veleszületett izom vagy mozgásszervi probléma (hipotónia, Kiss-szindróma stb). A sírást a mozgással együtt járó diszkomfort vagy fájdalom érzése váltja ki.
A sírás eszköz a gyermek számára, hogy jelezze: a figyelme, az igényei eltérnek egy átlagos gyermekétől, és ezen állapotok korai felismerésében kiinduló pontot nyújtanak az érintett szülőknek.
Az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs magyarázat arra, hogy miért lesz egy újszülött többemberes. Dr Máté Gábor, kanadai háziorvos és pszichológus művei, illetve az ő általa gyakorta idézett Selye János stresszkutató által feltárt neurológiai és hormonális összefüggések alapján feltételezhetjük, hogy ezen gyermek idegrendszere fejletlenebb az átlagosnál, ezért túlérzékenyek. A külső ingerek stresszt váltanak ki a gyermekből, melynek fennállása a kortizol nevű hormon termelődését segíti elő. Ez egy természetes folyamat, hiszen evolúciónk során ezen állapot a túlélésünket szolgálta. A kortizol folyamatos jelenléte azonban gátolja az idegrendszer normális fejlődését. Itt van tehát a többemberes babák 22-es csapdája: a gyerek az őt ért környezeti hatásokra stresszel válaszol, mert fejletlen az idegrendszere, ellenben nem fejlődik az idegrendszere, mert folyton stressz alatt áll.
Segít:
- ha elfogadjuk, hogy gyermekünk többemberes, ne harcoljunk ellene, ne próbáljuk megváltoztatni
- csökkentsük a stresszt
- szoptassunk/tápszerezzünk igény szerint
- hordozzuk
- aludjunk vele
- ne törekedjünk arra, hogy csilli- villi legyen a lakás és minden nap többfogásos vacsora várja a családot (takarítónő, ételfutár sokat segít)
- keressünk megfelelő társaságot, akik értik miről beszélünk
- legyen énidőnk, ha minimális is de legyen
- napközben is aludjunk ha tehetjük (nekem ez nem jött be, mert nekem olyankor van az énidőm :P)
- írd le gondjaidat
- állíts fel fontossági sorrendet
- ismerd meg gyermeked
Forrás:
https://www.facebook.com/groups/434544430005005/
http://www.askdrsears.com/
http://www.harmonet.hu/csalad-_-otthon/62032-nehezen-kezelheto-gyermekek,-tobbemberes-babak.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése