2016. február 14., vasárnap

Megszenvedtem a császárommal... mind testileg, mind lelkileg. Borzasztó, hogy az az általános nézet, hogy a császár sokkal jobb, mint a szülés... hiszen rutin műtét. Hogy az emberek egymás torkának esnek, hogy a császár igenis jó dolog, hogy kell és az nem fájhat annyira, mint a szülés, mert blabla... A másik rész meg, aki váltig állítja, hogy igenis ördögtől való, szentségtelen a császár.

Ne feledjük, hogy a császár egy nagy hasi  műtét. Míg egy epekő eltávolítás után hencsereghet az ember, addig a császár után 6 órával már fel kell kelni és 100%- ig ellátni egy újszülöttet. Az orvostudomány sokat fejlődött mióta elkezdték alkalmazni a császármetszést, mint életmentő (!) beavatkozást, de átestünk a ló túloldalára. Ez az én véleményem. Kell, a császár, jó a császár, ha szükséges, ha nem mondvacsinált indokokkal hajszolják bele az embert, mert a személyzetnek sokkal kényelmesebb fél óra alatt letudni az egészet, mint az, hogy hagyják az anyát akár egy napig vajúdni. Miért kellene 12 óra alatt megszülni???

Hiányzik a megértés és az elfogadás a történetből.
Ha valaki császárt szeretne vagy netalántán ki van békülve a műtéttel azt is el kell fogadni. És ha valakinek ez nagy trauma, fájdalom, ha nem tud vele kibékülni azt is el kell fogadni és támogatni kell. Sajnos nem tudok objektív lenni ebben a témában. Nekem borzalmas volt. Sok segítséget vettem már igénybe... és még mindig nagyon sok problémát okoznak a történtek.

Barátom az internet által összegyűjtöttem lehetséges szövődményeket. Sok császáros anyukával beszélgettem és a tapasztalataik alapján is írtam össze a listát. Majd a végén felsorolom a maga teljességében a saját repertoáromat.

" Császármetszésre elvileg csak azokban az esetekben van szükség, ha hüvelyi úton nagyobb lenne a szülés kockázata, az utóbbi években azonban hazánkban is megnőtt azoknak a kismamáknak a száma, akik hasi műtéttel szeretnék világra hozni gyermeküket. Ennek főként az a hiedelem az oka, hogy a császármetszés kíméletesebb a hüvelyi szülésnél, a hátrányokkal azonban már sokkal kevésbé vannak tisztában a leendő anyukák: ... "

(Számomra ez a kép demonstrálja, hogy a császármetszés 

nem kíméletesebb a 
szülésnél. Kíméletes az, ha a babát a 
fejénél fogva húzzák ki az anyja hasfalán keresztül?)
                                         

Kutatások bizonyítják, hogy sürgősségi császármetszéseknél a komplikációk sokkal gyakoribb, mint tervezett beavatkozásnál.

Kockázatok és következmények:

Anyai oldal:
  • Mintegy kétszer annyi a vérveszteség, mint hüvelyi szülés esetén. Ritkán vérátömlesztésre lehet szükséges, nagyon ritkán szükségessé válhat a méh eltávolítása. (A méh falán ejtett metszés továbbreped a méhet ellátó fő verőér irányába, de sokszor meg sem találják a vérzés okát..)
  •  A metszés helyén keletkező heg sohasem lesz olyan erős, mint az érintetlen izomszövet, így a következő terhességek esetében ez hegszétválást eredményezhet, amely egyaránt veszélyeztetheti a szülő nő és a magzat életét.
  •  A vágás okozta seb ezen kívül el is fertőződhet, még a legtisztább kórházakban is felléphetnek a hüvelyből vagy a műtő levegőjéből származó, illetve a különféle műszerek közvetítésével terjedő fertőzések, amelyek következményeként enyhe esetben gennyesedés, súlyos szövődményként pedig életveszélyes hashártyagyulladás alakulhat ki.
  • Elzáródhat a petevezeték. 
  • Megnöveli a későbbi méhen kívüli terhesség veszélyét.
  • Műtét után a bélmozgás lelassul, ami székrekedést eredményez.
  •  További fontos szempont, hogy a császármetszések száma véges (itthon 3-4 császárt engedélyez a protokoll).
  •  Számítani lehet rá, hogy a varrat fájdalmasan húzódni fog és fájhat a mozgás, a köhögés, sőt a tüsszentés vagy a nevetés is.
  • Gerincérzéstelenítés utáni fejfájás.
  • Továbbá: gyakrabban marad nyitva az egyenes hasizom, amit csak életen át tartó gyógytornával, esetleg műtétileg lehet korrigálni. (Ezt természetesen csak akkor végzik el, ha az anya nem vállat több gyereket és hízás esetén a hasizom újra megnyílik.)
  • Ha túl magasan hat a gerincérzéstelenítő, akadályozhatja a légzést, keringést, érzékenység léphet fel az érzéstelenítő szerekkel szemben.
  • Elhúzódó műtét utáni fájdalom. A császármetszés hege hosszabb ideig fáj. Hosszabb a felépülés, mint hüvelyi szülés után, emiatt az anyuka korlátozottan tudja ellátni a babát és a háztartást.
  • Összenövések alakulhatnak ki, amik akár bélelzáródáshoz is vezethet.
  • Sérülhet a húgyvezeték, húgyhólyag vagy a bél, ami újabb műtétet tehet szükségessé.
  • A vérrögképződés esélye a hüvelyi szüléshez képest csaknem négyszeres.
  • Fonal granulóma, mikor a felszívódó varrat nem szívódik fel, begyullad és újra fel kell nyitni a hasat és eltávolítani a problémát okozó varratot.
  • Az összenövések miatt előfordulhat, hogy orgazmus alatt, után fájdalmat érez a nő.
  • Érzéskiesés pl. a hasfal bőrén.
  • Szülés utáni poszttraumás stressz szindróma (PTSD) is kialakulhat.
  • Átmeneti vizelési problémák.
  •  Altatásos császármetszésnél, az altatószerre érzékenyeknél kóma léphet fel.
  • Szexuális érdeklődés elvesztése.

" A kismamák körében főleg azok a hiedelmek váltak elterjedtté, amelyek szerint a császárral elvégzett szülés jóval kíméletesebb a hüvelyi szülésnél, sőt, egyes nők kifejezetten a hüvely, közvetve pedig a szexuális élet megóvása érdekében szeretnének így dönteni. A természetes szülés testre gyakorolt negatív hatását azonban teljes mértékben alaptalannak tartják a szakértők, hiszen a nők kilencven százaléka a szülést követő hat hónap múlva újra teljes értékű szexuális életet élhet."

A baba része:
  • A császáros babák sokszor felkészületlenebbek, gyakoribbak lehetnek náluk a különféle légzésproblémák, az aluszékonyság, továbbá szoptatási nehézségek is felléphetnek. (Különösen, ha vajúdás nélkül történt a császármetszés:)
  • Megvághatják a babát is, általában felületi sérülés, ritkán igényel varrást. 
  • Egész életükre meghatározó élmény lehet.
 Kötődés:
  • Magasabb a kockázata az érzelmi problémák megjelenésének.
  •  Kevesebb a korai kontaktusa a kisbabával.
És az én kis listám:
  1. Magasra sikerült a spinális érzéstelenítés, mikor lefektettek lezsibbadt a mellkasom és a karjaim is, romlott a keringésem.
  2. Hónapokig csak a bal oldalamon tudtam feküdni.
  3. Segítséggel tudtam az elején zuhanyozni, törölközni, éjszaka felkelni a kisfiamhoz.
  4. Sokáig gondot okozott a tüsszentés, köhögés, orrfújás, nevetés.
  5. Hónapokig fájdalomcsillapítót kellett szednem, mert annyira fájt... és még hónapokig éltem állandó fájdalommal, amire már nem szedtem gyógyszert. 
  6. Frontérzékeny a hegem.
  7. Menstruációnál szintén fájdalmas.
  8. Orgazmus után legalább egy napig fáj a hasam.
  9.  A szoptatás sem volt sikeres.
  10. Kötődési problémáink is voltak.
  11. Szülés utáni PTSD- m is van.
  12. Legalább egy évig érzéskiesés volt a végbelemben... csak akkor éreztem, hogy kakilni kell, amikor már rohanni kellett, nehogy kicsusszanjon.
  13. A heg körüli terület még most is érzéketlen.
  14. Nyitva maradt a hasizmom és még mindig úgy nézek ki, mint aki terhes.
  15. A PTSD részekényt megjelenő depresszió miatt elhagytak a barátaim.
  16. A kötődési problémákat, meg a nem vagyok jó anya, meg a cserbenhagytam a gyerekemet érzéseket már nem is taglalom részletesen.
  17. Szexuális érdeklődés elvesztése.
  18. Utálom a testem, főleg a hegem. Gyűlölöm, hogy van.
  19. Na és még a ruhatáram is befolyásolja, mert nem mindegy milyen bugyit és nadrágot veszek fel. (Divatos csípődolgok kizárva.)



 "A műtét után gyógyszerrel csillapítható hasi fájdalmak léphetnek fel, ezek később enyhülnek, szűnnek. Később letapadások alakulhatnak ki a hasban, amelyek időszakos fájdalommal járhatnak. További terhességekben magasabb a méhrepedés, a méhen belüli elhalás, az elöl fekvő, ill. kóros mélységben tapadó lepény kockázata, illetve gyakrabban kerül sor császármetszés végzésére. Milyen alternatív megoldás lehetséges? További várakozás, illetve a műtét javallatától függően hüvelyi szülés megkísérlése lehetséges, ez esetben viszont magzati és/vagy anyai tartós egészségkárosodás, illetve halál bekövetkeztének változó mértékű kockázatával kell számolni."
          Olvasható dr. Tömösváry Zoltán oldalán



Forrás (sajnos nem vagyok egy nagy angol nyelvtudós, így a külföldi oldalak kizárva):
 http://gendiagnosztika.hu/csaszarmetszes/
 http://www.csaszarmetszesek.hu/mi-a-csaszarmetszes/elonyok-es-hatranyok/
 http://www.csaszarosanyuka.hu/
 http://drtomosvary.hu/csaszarmetszes/93

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése